E-Ticaret Yapmanın Yolları.

E-ticaret aslında son zamanlarda birçoğumuzun kullandığı bir olaydır ( eticaret nasıl yapılır ).

İnternet kullanılarak yapılan alışverişler, internet kullanarak yapılan satımlar ve satın alınmalar e ticareti oluşturan temellerdir. Artık günümüzde bilgisayarsız, internetsiz işlemler neredeyse yapılmamaktadır.

Bundan dolayıdır ki özellikle son 10 yılda internet alanında gelişmeler hızla yapılmakta ve her geçen gün yeni yeni sistemler oluşturulmaktadır. İnternet kullanımı son yıllarda muazzam bir şekilde artmıştır. Bunu fırsat bilen girişimcilerde interneti kullanarak ürünlerini oradan satmakta ve gelir kazanmaktadırlar.

Elbette bu ürünlerin satışlarını gerçekleştirmek için kapsamlı ve kaliteli birer e-ticaret yazılımlarına ihtiyaç duyarlar. İnternet kullanımının yaygınlaştığını nereden anlıyoruz. Artık resmi dairelerde bile işlemler bilgisayarlar ve internetler ile yapılmaktadır. İnsanlar internet üzerinden kendi resmi işlerinin bir bölümünü yapabilmektedirler. Böylece hem ayakta kuyruk bekleme derdi olmayacak hem de zamandan tasarruf sağlamış olacaklardır. Anketler sayesinde insanların ne kadar internet kullandıklarını öğrenebiliyoruz. Genç yaştaki insanların yani 12-21 arası gençlerin internette harcadıkları ortalama zaman bir günde 6 saat civarıdır. Bu ortalama 21-45 yaş arasında 2-3 saat civarındadır. Hatta 45 yaşından sonraki insanlarımız bile internet ve bilgisayar başında daha uzun süreler kalmaktadırlar.

En basit örnek olacak ama 60 yaşındaki Ahmet amca elektrik faturasını gidip belediyeye yatırmıyor da internet kullanarak yani e ticaret yaparak işlemlerini hallediyor. E-ticaretin tanımında ne demiştik:  İnternet üzerinden para ile yapılan işlemlerin tümüne e ticaret diyorduk. Hal böyle olunca insanların gerek üşengeç tavırları olsun gerekse zaman tasarrufu olsun e ticaret insanlarımıza çok cazip gelmektedir.

 

E-ticaretin ve e-ticaret sistemlerinin birçok alanda kullanılabiliyor olması sektörlerin internet üzerinden ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Değişik görsel özelliklerde ve fonksiyonlarda olabilen e-ticaret sistemleri sayesinde dileğe ve beğeniye göre farklı web siteleri oluşturulabilir ve beklemeksizin hizmete açılabilir. Başta elektronik eşya alışverişlerinde ihtiyaç duyulan e-ticaret yazılımları spesifik birçok sektörde aktif olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye’de e-ticaretin en yoğun kullanıldığı bir başka sektör mobilya sektörüdür. Aynı şekilde aksesuar, takı ve tasarım, hediyelik eşya gibi alanlarda da oldukça yaygın bir halde kullanılması dikkatlerden kaçmayan bir durumdur.

e-ticaret-nasıl-yapılır

Bu yazı E-ticaret kategorisine, e-ticaret, e-ticaret yazılımları, e-ticaretin kullanım alanları etiketleri ile admin tarafından yazılmıştır. Yer imlerinize ekleyin.

Web sitesi alırken neye dikkat etmeli ? 

Web siteleri e-ticaret de olmazsa olmazdır. Fakat bir çok insan nereden ? Ne kadara? Nasıl? Hangi özellikli web sitesi gibi sorular sormakta.

Kullanım alanlarına göre olmak üzere

100 TL ile 3000 tl arasında paket olarak tabir edilen web sitelerini satın alabilmektedir.

Özel tasarım siteler ise yapılacak ise, kişiye ve tasarıma göre firmaya göre değişebilmektedir.

Amacına göre olmak üzere isim ve web sitesi özelliklerinde neye dikkat etmeniz gerektiğini kısaca anlatmaya çalışacağım.

Kişisel site ,blog 

Hazır blog siteleri sizin için zahmetsiz ve uygun fiyatlı çözümler üretmektedir.

Hali hazırda ülkemizde güvenilir 5 den fazla site sayılabilmektedir.

Bir örnek: azbuz.com

 Web alanı ve web ismi ücreti ödemeden sitenizi sunduğu hazır formatlar ile 20’dakikada hizmete sokabilirsiniz.

 Şirket web sitesi 

 Şirketiniz için tanıtım amacli bir web sitesi ise isteğiniz yıllık 80’ile 500 ‘tl lik hazır paketler isinizi çözecektir.

 Not: ücrete 60’tl olarak yıllık alan ve isim ücreti dâhil değildir.

 

E-ticaret siteleri

Seçiminize göre sektörde 750-1500’tl arasında small yani  ufak paketler.

1500-3000 arasında ise medium yani orta paketler isimizi çözecek yetidedir.

 

Peki, isim alırken neye dikkat etmeli?

 Öncelikle isim ve tescil işlemleri yapan firmaların güvenilirliğine bakarak başlayabiliriz.

 Ayrıca alınacak web alanı kullanıma uygun olmalı yeterli web mail yani elektronik posta sayısı ve kullanımı kapsamalıdır.

 İsim çok uzun olmadan özgünlük aranmalıdır.

Yani ciceksepeti araba sepeti cocuksepeti değil!