Kurumsal Site Kurulumu

Web sitesi tasarımı sadece tasarımcıya bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Uygulamada karşılaşılacak sorunları erken aşamada tespit edip uygulama da büyük ölçüde kullanılabilirlik ön planda tutulmalıdır. Özellikle kurumsal web siteleri için en önemli şart, web sitelerinin kullanılabilirliğinin güçlü ve yazılım alt yapısının sağlam olması gerekliliğidir. Bir başka önemli etken ise web sitenizin kurulduğu ve yönetildiği yer olan hosting alanıdır. Bu tür alanlar dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Bir bakıma web sitenizin adı olan alan adınızın ve uzantınızın web sitenizi kurma amacına uygun olması, gerek internet kullanıcılarının ilgisini çekmek amacıyla gerekse amacınıza göre ifade edebileceğiniz basit bir yazılı nitelik taşımasından dolayı önemlidir.

Özellikle kurumsal bir web sitesi tasarlanırken ekibinizin, web sitenize giren kişiler yani, hedef kitlenizi düşünmesi gerekir. Bu çalışma tarzı hataları ve abartılı, karmaşık kurumsal bir web sitesi kurmanızı engelleyecektir. Web siteniz yazılırken kullanılabilirlikte sizin gibi düşünmeyen kullanıcılar olabilir. Bu nedenle kullanıcılar ile iletişim içerisinde olarak kullanıcı deneyimlerinize göre siteniz sürekli geliştirilmeli ve gerekirse web siteniz, tekrar tasarım çalışmalarından geçirilmelidir.

Eğer kullanıcılarınız sizin geliştirmiş olduğunuz web sitesinde durmadan hata yapıyorsa bu web sitenize gelen kişinin değil sizin yanlışınızdan kaynaklanmaktadır.

Kurumsal web siteleri sezgisel olmalıdır. Kullanıcılar eğer ilk defa kullanıyor olsalar bile rahatlıkla gezinebilmelidir. Örneğin bir programın kapat düğmesi tüm sayfalarda aynı görsel ile ve aynı boyut ile ifade edilmiş olmalıdır. Sitenin tüm sayfalarında içeriğe uygun görsellerin bulunması ve bu görsellerin kalitelerinin tasarıma uygun, belli standartlarda olması gerekmektedir. Renk, yazı fontu ve puntosu gibi faktörler, alıcının ilgisini çeken faktörlerdir. Ayrıca web sitenizde yer alan yazıların, görsellerin ve programların belli bir düzende bulunması gerekebilir. Bu düzene göre tema oluşturulması gerekmektedir. Biz bu nedenle hazır temaları kullanmaktan çok temayı yaratma taraftarıyız. Çünkü her ürünün, her konunun her kitlenin ve her müşterinin kendine has bir düşüncesi bulunmaktadır. Bizim hedefimiz bu dört temel faktörün uyumlu bir şekilde hareketini sağlamaktır. İş te bu faktörler ve değişkenler doğrultusunda biz web site tasarımının sadece tasarımcının yapabileceği bir iş olduğunu düşünmüyoruz. Web sitesi tasarımı tamamen bir ekip işi olmalıdır.

Web siteniz, hedef kitlenize mensup kullanıcıların aradığı sorulara cevap verebilmelidir. Firmanızda neler olup bittiğini hedef kitlenize güncel bilgilerinizden yararlanabilmeleri amacıyla haberdar etmeniz gerekir. Bu anlamda öncelikle sizin için hedef kitle analizi yaparız. Kitle analizinin sonuçlarına, web sitenizde sergileyeceğiniz konuya veya ürüne ve sizin isteklerinize dayanarak web site kurulumunu ve tasarımı bu faktörlere uygun bir şekilde düzenleriz.

Biz TRİA olarak sizin web site hizmetine dair tüm problemlerinizi veya eksiklerinizi en uygun biçimde profesyonel ekibimizle çözmeye hazırız.

Web sitenizi nasıl tasarlayalım?

Web sitesinin hedef kitlesi kimdir? Hangi kitlenin sizden hizmet almasını istiyorsunuz?

*Hedef kitlenin web sitesine giriş amaçları? Beklentileri?

*Web sitesine neye ulaşmak için geliyor?

*Web sitesi kullanıcılara hangi bilgileri sunacak?

*Web sitesi kullanıcıların hangi ihtiyacını karşılayacak?

*Kullanıcı kitlemizin internet ve teknolojilerine olan seviyeleri?

*Referans sitelerimiz ve firmalarımız kimlerdir?

*Metin dili nasıl olmalı?

*Haberler alanı olacak mı?

*ilan gösterimi olacak mı?

*Online Abonelik olacak mı?

*Kurumsal rengimiz var mı?

*Web sitenizin bir senaryosu var mı?

*Kurumsal kimlik çalışması var mı?

*Logo var mı?